Çanakkale Web Haber

YORUMSUZ/YARGISIZ BAKMAK

  • YORUMSUZ/YARGISIZ BAKMAK
Yaşam
03 Mart 2020

YORUMSUZ/YARGISIZ BAKMAK

“Bizim yargılarımızın tabiat ve evren için önemi yok. Ağaçların büyümek için iznimize ihtiyaçları yok ve kuşlar bizi önemsemeden öter.”

Bazen birkaç kelime ile bir olayı kendimiz için anlamlı kılıyor/açıklıyoruz. Bazen de aceleci kararlar bizim etrafımızdaki olayları ve insanları doğru anlamamızı engelliyor.
Zihnimizi aceleci kararlardan kurtarmak için tüm algı ve duyularımızı durdurup sadece görmeye ve duymaya odaklanalım. Daha az konuşalım ve olayları olduğu gibi görelim. Zihnimizde kelimeler ile oyun oynamayalım. Yargısız bakmak, zihnimizi sakinleştirir.
Kimi zaman da dünyayı istediğimiz gibi görmek istiyoruz ve dünyanın bir kısmını görmemeye uğraşıyoruz. Kırmızı bir gülü sevebilirsiniz ama dikenleri hoşunuza gitmeyebilir. dikene olan nefretinizi ve güle olan sevginizi unutun. Böylece gülü olduğu gibi görmeye başlayabilirsiniz. Bu yargıları kullanmadığınızda benim varlığımın ne anlamı var ki sorusunu sorabilirsiniz, oysa bu tam da bilmek istediğimiz şeydir: bir ağacın büyümek için bizim iznimize ihtiyacı yoktur, tıpkı bir kuşun da bizi önemsemeden ötmesi gibi.
Acılarımızın çoğunluğunun kökü yargılarımızdan geliyor. Gerçeğe dokunmak/hissetmek için olaylara olduğu gibi ve yargısız bakmayı deneyelim. Kelimelerden ve yargılarımızdan uzaklaşarak, zihnimizi düşünce kalıplarından kurtarabiliriz. Bunu yapabilmek için beş duyumuza (duymak, görmek, dokunmak, tat almak ve koklamak) odaklanalım; zihinde yaşamak yerine o an’ı yaşayalım.

Çanakkale Yoga Eğitmeni
Cem Batur
cembaturyoga@gmail.com
Türkçeleştiren : Prof.Dr.Sıdıka Yılmaz