Çanakkale Web Haber

ERENSOY “CORONAVİRÜS KONUSUNDA ÇANAKKALELİLER ALARMA GEÇMELİ“

  • ERENSOY “CORONAVİRÜS KONUSUNDA ÇANAKKALELİLER ALARMA GEÇMELİ“
Sağlık
24 Ağustos 2020

ERENSOY “CORONAVİRÜS KONUSUNDA ÇANAKKALELİLER ALARMA GEÇMELİ“

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan ve 11 Mart itibari ile Türkiye’de de görülmeye başlanan ve kısa sürede yayılan Covid-19'un yayılmaya ve etkili olmaya devam ediyor. Coronavirüs’ ün yayılmaya Başlamasının ardından Çanakkale’ de vakalar görülmüş ancak vaka sayıları endişe verici rakamlara ulaşmamıştı. Pandemi sürecinde Çanakkale Onsekiz  Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma hastanesi Covit-19 belirtileri gösterenlerin ve salgına yakalan vatandaşların tedavi gördüğü Pandemi hastanesi ilan edilerek sadece Coronavirüslü hastaların test ve tedavilerinin yapıldığı hastane haline gelmişti. Pandemin,n ilerleyen sürecinde Çanakkale Pandemi hastanesindeki hasta sayısı azalmış hatta ir dönem covit-19’lu hasta sayısı sıfırlanmıştı. Ancak yeni normalleşme süreci ve yasak ve kısıtlamaların kalması ile birlikte Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de sıfırlanan vaka sayısında hızlı bir artış oldu. Bu dönemde açıklama yapan Çanakkale Tabip Odasının yeni Başkanı Güleda Erensoy Çanakkale Pandemi Hastanesindeki vaka sayısının arttığını ve 20’si yoğun bakımda olmak üzere 120 hastanın tedavi gördüğü bilgisinin resmi olmayan kaynaklardan kendilerine ulaştığını ifade etmişti. Erensoy bu açıklamasında Türkiye genelinde Coronavirüs salgını ile ilgili mücadalenin iyi gitmediğin sinyallerini vererek Türkiye genelinde Büyükşehirler başta olmak üzere Coronavirüslü hasta sayılarının adeta patlama yaptığını ve bu süreçte saldın tedbirlerine çok daha dikkatle uyulması gerektiğini ifade etmişti.

DEVLETİN ALMADIĞI ÖNLEMLERİ TEKRAR HATIRLAMAMIZ GEREKİYOR

 Coronavirüs ile ilgili yaptığı her açıklamada vaka sayısının arttığını ve salgın le ilgili tedbirlerin çok daha dikkatli uygulanması gerektiğinin altını çizen Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy vaka sayısının salgın tedbirlerine uyulmaması ve önemsenmemesinin neden olduğunu anlattı. Çanakkalelileri Coronavirüs konusunda yeniden uyaran Erensoy “Biz Tabip Odası olarak Sağlık İl Müdürlüğüne Çanakkale Pandemi Hastanesinde yatan vaka sayıları ve hastaların durumunu öğrenmek için dilekçe vererek bilgi istedik. Pandemi hastanesindeki durumu ancak doktor meslektaşlarımız yada sağlık çalışanları arkadaşlarımız vasıtası ile resmi olmayan kanaldan alabiliyoruz. Pandemi Hastanesindeki durum ile ilgili hala düzenli olarak hasta sayısı, yoğun bakım hasta sayısı, günlük uygulanan ve şu ana kadar uygulanan test sayısı gibi bilgiyi elde edemiyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Sağlık İl Müdürleri Tabip Odalarıyla asla iş birliği içinde çalışmıyorlar. Zaman zaman biz bu bilgileri arkadaşlardan alıyoruz. Ancak bu günden güne değiştiği için düzenli bir bilgi sunamıyoruz. Sadece sayıların Haziran ayından itibaren artığını tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de ciddi sayı artışları olduğunu biliyoruz. Bu konuda bütün Çanakkalelilerin alarma geçmesi gerekiyor. Artık normal hayatı sürdürmek konusunda devletin almadığı önlemleri bizlerin tekrar hatırlaması gerekiyor.” dedi.

PANDEMİ BUGÜN ÇOK DAHA CİDDİ YÖNETİLMELİ

Erensoy Pnadmi sürecinin ilk döneminde salgınınyaılmaması için aşınan önlemlerin çok sıkı demetimşer ile uygulandığını ve bu nedenle de pandemi ile mücadelede önemli başarılar erlde edildiğini hatırlattı. Tüm bu önemli çalışmalar yeni normalleşme süreci ile adeta darmadağan olduğuna dikkat çeken Erensoy  “Bazı iller Türkiye’de çok kötü durumda Ankara, Gaziantep, Diyarbakır, Batman gibi ama Çanakkale onlara göre nispeten daha iyi hem rutin sağlık çalışanı sayımız daha az. Ama pandemi büyümeye devam ediyor. Bu gerçeği herkesin kabul etmesi gerekiyor. Devlete de bu yönde baskı yapmamız gerekiyor. Pandeminin daha ciddi yönetilmesine her taraftan talep etmemiz gerekiyor. Pandemi hastanesinde şuan da yoğum bakım ile ilgili bir sıkıntı yok. Çünkü orada bir sıkıntı olduğunda biz devlet hastanesi yoğun bakım ihtiyacını karşılamak üzere hazır durumda beklememiz lazım. Öyle bir uyarı bize gelmedi.” dedi.

Etiketler: 
çanakkale tabip odası
çanakkale tabip odası başkanı güleda erensoy
çanakkalede salgın tedbirleri ciddiye alımalı