Çanakkale Web Haber

TÜRKMEN “ KOZA ALTIN FAALİYETLERİNİ 10 KATINA ÇIKARMAK İÇİN İZİN ALACAK”

  • TÜRKMEN “ KOZA ALTIN FAALİYETLERİNİ 10 KATINA ÇIKARMAK İÇİN İZİN ALACAK”
Gündem
18 Şubat 2021

TÜRKMEN “ KOZA ALTIN FAALİYETLERİNİ 10 KATINA ÇIKARMAK İÇİN İZİN ALACAK”

Çanakkale Zıraat Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Onur Türkmen Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafında S:201001197 ruhsat alanında altın-gümüş madeni kapasite artışı projesinin ÇED sürecini başlattığını açıkladı. Türkmen Çanakkale Zıraat Mühendisleri odasında düzenlediği basın toplantısında Koza Altın İşletmeleri A.Ş.’nin bölgedeki kapasitesini 10 kat arttırmak amacı ile ÇED halkı bilgilendirme toplantısının 25/02/2021 tarihi saat 11:00’da Serçiler Köyü’nde yapılacağı halka duyurulduğunu ifade ederek ”Coronavirüs salgını sürecinde bu ÇED toplantısının yapılması tedbir ve yasaklara uyulmaması anlamına geliyor. Hem bu ÇED toplantısına itiraz edeceğiz, itirazımızın olumsuz sonuçlanması halinde de ÇED toplantısına katılım sağlayacağız. Atikhisar Barajı’ndan su içmiş, suyunu kullanmış Çanakkale halkının, bağını, bahçesini, tarlasını sulamış köylü ve çiftçileri 25/02/2021 tarihinde saat 11:00’de Serçiler Köyü’nde suyuna sahip çıkması için göreve davet ediyoruz” dedi.

BÖLGEDEKİ FAALİYETİNİ 10 KART ATTIRACAK

Çanakkale Zıraat Mühendisleri odası İkinci Başkanı Onur Türkmen  düzenlediği basın toplantısında Koza Altın İşletmeleri A.Ş.  bölgedeki faaliyetlerini 10 katına çıkarmak için harekete geçtiğini ifade ederek açıklamasında “İçinde yaşadığımız  Güney Marmara ile Kuzey Ege sınırı yani Kazdağları’nda çok sayıda maden ruhsatı verildiği görülmektedir. TEMA Vakfı tarafından geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada Kazdağları’nın %79’una maden ruhsatı verildiği bildirilmektedir. Bugün Kazdağları’nda 15’ten fazla altın-gümüş madeninin eski usül kirli yöntemlerle madencilik faaliyeti sürdürdüğü bilinmektedir. Ülke gündeminin odağında uzun süre yer alan ve büyük tepkilere neden olan Kanadalı şirketi ve yerel ortağının Balaban’da bulunan ruhsat süresinin dolması ve ruhsatının yenilenmemiş olması halen bir sorundur. Şirkete şimdiye kadar gösterilen hoşgörüye karşın işletme hevesinden vazgeçmemiş olacak ki sahayı terketmemekte ısrar etmektedir. Talan edilen sahayı merak ederek yakından görmeye giden doğa severlere, kolluk güçleri tarafından tutanak tutulup, adeta madenci şirkete yan bakma cezası kesilmektedir. Balaban madencilik işletmesi Çanakkale’nin tek içme, kullanma ve tarımsal sulama kaynağı olan Atikhisar barajına 12km mesafede olup, su toplama havzası içerisinde yer almaktadır. Ruhsat süresi dolan maden işletmesinin faaliyet alanı başta Atikhisar olmak üzere yöredeki pekçok su kaynağı ve göleti etkileyecektir. Alamos Gold (Doğu Biga) Madencilik İşletmesi’nin doğa tahribatı yetmezmiş gibi Atikhisar Barajı’na 2,2 Km mesafede yine bu barajın su toplama havzası içerisinde yeni bir tehdit oluşmuştur. Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafında S:201001197 ruhsat alanında altın-gümüş madeni kapasite artışı projesinin ÇED süreci başlatılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

KAPASİTE ARTTIRIMI DOĞAYA VERİLEN ZARARINDA 10 KART ARTMASINA NEDEN OLACAK

Türkmen açıklamasının devamında “Söz konusu kapasite artışı talebi Özetle, Hali hazırda 3 yüz bin ton olan maden kapasitesi 10 kat arttırılarak 3 milyon ton kapasiteye çıkarılacaktır. Maden sahası 50,29 hektardan 94,8 hektara çıkarılacaktır, 10,4 milyon ton zehirli maden atığı Atikhisar barajı su toplama havzasına bırakılacaktır, Çıkarılan 3 milyon ton kayaç (şirketin başka bir kirli bir talebi olmazsa) liç yöntemi ile saflaştırılmak üzere karayoluyla farklı bir sahaya nakledilecektir.Lojistik destinasyonunun Bergama olduğu belirtilmiş olsa da yönünün Çanakkale- Çan olduğu belirtilmiştir. Muğlak cümleler bölgemiz üzerinde farklı kirli hesapların yapıldığını ortaya çıkarmaktadır. Bugüne kadar Kazdağları’nda kesilen ağaçların dışında Atikhisar Havzası’nda yeni ağaçlar kesilecektir. Havza daha fazla ağaç katliamıyla ormansızlaşacak, yaşam döngüsü ve ekosistem tahrip edilecektir. Maden faaliyetleri sırasında yapılacak patlatma faaliyetleri orman ekosistemine zarar verecek, pek çok yaban hayvanı yaşamını yitirecek ya da bölgeyi terketmek zorunda kalacaktır. Orman faaliyetleri sonunda erozyon, heyelan ve taşkınlar Atikhisar Barajı’nın kalan ömrünün de dolmasına sebep olacaktır. Maden işletmesinin 26 aylık faaliyeti sonunda Atikhisar Barajı yüksek ağır metal ile zehirlenmiş olacaktır. Çanakkale’nin içme suyu temini için yeni su kaynaklarının hayata geçirilmesi amacıyla harcanacak zarar, maden şirketlerinin elde ettiği gelirden daha fazla olacaktır. Maden faaliyetleri sonunda şirketlerin elde edeceği gelirden daha fazla bir kamusal zarar oluşacaktır. Bu zararı önce bölge halkı, yaban hayatı ekosistem, sonra tüm Güney Marmara ve Türkiye sağlığıyla ödeyecektir. Maden şirketleri tarafından ÇED raporlarına konan rehabilitasyon sözlerinin hiçbiri şimdiye kadar yerine getirilmemiştir.” Cümlelerine yer verdi.

ÇED TOPLANTISININ YAPILMASI CORONAVİRÜS TEDBİRLERİNE AYKIRIDIR

Türkmen açıklamasının sonunda ÇED toplantısına katılacaklarını ve Kazdağlarına büyük zarar verecek olan kapasite artırımına karşı duracaklarını ifade ederek “ Açık ocak işletmesiyle yerin derinliklerinde bulunan ağır metal ve zehirli kayaçlar gün yüzüne çıkarılacaktır. Teknoloji ve bilimsel tekniklerden uzak eski yöntemlerle yapılan kirli madencilik faaliyetleri içme suyumuz Atikhisar’ı zehirleyerek kentimizi ve bölgemizi yaşanamaz hale getirecektir. Yukarıda niteliklerini belirttiğimiz Koza Altın İşletmesi A.Ş. kapasite artışı projesini ÇED halkı bilgilendirme toplantısının 25/02/2021 tarihi saat 11:00’da Serçiler Köyü’nde yapılacağı halka duyurulmuştur. Öncelikle pandemi koşularında böyle toplantıların sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılması mümkün değildir. İlgili bakanlık genelgeleri kapsamında kıraathane, kahvehane ve benzeri yerlerin pandemi gerekçesiyle kapalı tutulduğu bir dönemde böylesine yoğun katılımlı bir toplantının kahvehanede yapılacak olması halk sağlığını hiçe saymaktadır ve ilgili genelge esaslarına aykırıdır. Nitekim Hacıbekirler ÇED halkı bilgilendirme toplantısında yaşananlardan ders alınarak söz edilen halkı bilgilendirme toplantısından vazgeçilmelidir. Yapılacak metalik maden işletmeciliği ile başta Çanakkale kent halkı ve kırsal olmak üzere oluşacak ve uzun yıllar boyu sürecek sağlık sorunlarına dur diyebilmek için her zorluğa ve risklere rağmen Serçiler Köyü’nde yapılmakta ısrar edilen toplantıya katılım sağlayacağız. Atikhisar Barajı’ndan su içmiş, suyunu kullanmış Çanakkale halkının, bağını, bahçesini, tarlasını sulamış köylü ve çiftçileri 25/02/2021 tarihinde saat 11:00’de Serçiler Köyü’nde suyuna sahip çıkması için göreve davet ediyorum.” dedi.

Etiketler: 
TÜRKMEN “ KOZA ALTIN FAALİYETLERİNİ 10 KATINA ÇIKARMAK İÇİN İZİN ALACAK”
Çanakkale Zıraat Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Onur Türkmen