Çanakkale Web Haber

SEMİZOĞLU' NDAN GÖKHAN' A JET YANIT

  • SEMİZOĞLU' NDAN GÖKHAN' A JET YANIT
Gündem
17 Mayıs 2021

SEMİZOĞLU' NDAN GÖKHAN' A JET YANIT

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Mayıs ayı Belediye Meclisinde Çanakkale' de gündem olan Ğökhan' ın alkol satışını yasaklayan karara imza atması ve ardından da imzasını geri çekmesi ile ilgili konuyu meclis üyelerine anlatırken bu konuda kendisini eleştiren Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kutulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ile ilgili "Ticaret Odası Başkanı da kendi kendine bilir bilmez sağda solda konuşuyor” ifadelerini kullanınca Semizoğlu' ndan Gökhan' ın sözlerine bir ağır elestiri daha geldi. Semizoglu meclis toplsntısının sona ermesindin ardından gece geç saatlerde servis ettiği basın açıklaması ile Gökhan' in sözlerine yanıt verdi.

SEMİZOĞLU' NDAN GÖKHAN' A İKİNCİ AĞIR ELESTİRİ

29 Nisan - 17 Mayıs tam ve sürekli kapanma ile ilgili Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhla Kurunun 5 maddelik aldığı karar geç saatlerde Kurul üyesi olan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 'a evine gelen bir görevli tarafindan imzalatılmış.Başkan Gökhan içişleri Bakanlığının genelgesi olduğundan dolayı kararı imzalamıstı. Ancak Başkan Gökhan kararın maddeleri arasında yer alan tam ve sürekli kapanma süresi boyunca alkol satısınınada yasaklayan karara imza atınca sosyal medyada yoğun eleştirilere uğramıştı. Başkan Gökhan ardından diğer illerin kararlarına baktığında 3 madde' den oluştuğunu, Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararının ise 5 madde' den oluştuğunu fark etti. Gökhan bunun üzerine bir dileķce yazarak imzaladığı kararın 2 maddesinden imzasını geri çektiğini diğer illerin kabul edip imza altına aldıği aynı zamanda İçişleri Bakanlığı kararlarını ise kabul ettiğini ilan etmişti. Ancak Başkan Gökhan tam ve sürekli kapanma süresinde Ticaret ve Sanayi Odasının talebi ile karara eklenen "Nöbetçi Döviz Büfelerinin açılması" kararınından da imzasını geçince Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu' nun ağır eleştirilerine maruz kalmıştı. Başkan Gökhan Mayıs ayı Belediye Meclis toplsntısında ilgili karardan neden imzasını çektiğini meclis üyelerine anlatırken "Ticaret Odası Başkanı da kendi kendine bilir bilmez sağda solda konuşuyor” ifadelerini kullanınca Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu Gökhan' ın bu sözlerine basın açıklaması ile yanıt verdi. Semizoğlu basın açıklamasında
"Çanakkale Merkez İlçe Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın 17 Mayıs 2021 tarihli Belediye Meclis toplantısında sarf ettiği  “ Ticaret Odası Başkanı da kendi kendine bilir bilmez sağda solda konuşuyor”  cümlesine,  Çanakkale halkına ve temsil ettiğimiz kuruma saygımızdan dolayı aynı üslupla cevap vermemiz mümkün değildir. Ancak yine Çanakkale halkına ve temsil ettiğimiz kuruma saygımızdan dolayı bir açıklama yapma gereği doğmuştur.
Sayın Gökhan’ın Belediye Meclis toplantısında kendisinin de ifade ettiği gibi,  alkol yasağı,  sokağa çıkma yasağı olan bütün günlerde yıllardır uygulanmış genel bir kuraldır. Hem bu durumu bildiğini açıkça ifade ederken hem de 17 günlük bir yasağa özel yayınlanan genelgede tekrar bu kuralı yazılı görme isteğini ve genelgede olmadığı gerekçesi ile ya da “okumadan imzaladım” gerekçesi ile imzasını geri çektiğini anlamak mümkün değildir. Daha doğrusu hangi gerekçe ile imzasını geri çektiğini anlamak mümkün olamamıştır. Döviz büroları ile ilgili talebimize gelince;  İlimizdeki üyemiz 2 döviz bürosunun talebi ve üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin T.C. İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşme sonucunda her ilde bir döviz bürosunun açık olması yönünde muafiyet sağlandığını bildiren   28.04.2021 tarihli yazısı üzerine konu Sayın Valiliğimize arz edilmiştir. Salgın süresince sıklıkla yayınlanan T.C. İçişleri Bakanlığı Genelgeleri genel çerçeveyi belirler. İllerde de Kanun ile oluşturulan İl Umumi Hıfzısıhha Kurulları bu genel çerçeveye uygun şekilde ve İlin şartlarını da göz önünde bulundurarak tedbirleri alır ve uygulanmasını sağlar. Söz konusu iki karar da bu çerçevede alınmıştır. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı kendi kendine konuşmaz Sayın Gökhan,  öncelikli muhatabı sorumlu olduğu 8100 üyesidir, üyelerini bilgilendirir, üyelerine hesap verir. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı bildiğini konuşur,  bilmediği konuda ise hiç konuşmaz. Denileni dinler, dinlediğini anlar, yazılanı okur, okuduğunu anlar. Attığı imzanın arkasında durur. Aklına yatmazsa da gerekçesini, fikrini anlaşılır şekilde söyler, muhalefet şerhini koyar. Sonradan imzasını çekmez." dedi.

SAĞ'DA SOL'DA KONUŞMUYORUM, ÜYELERİMİN TALEPLERİNİ DİLE GETİRİYORUM

Semizoğlu açıklamasının devamında "Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sağda solda da konuşmaz Sayın Gökhan.  Ülkemizin Cennet köşesi Çanakkale’de üyelerinin taleplerini dillendirir, ilgililerine ve yetkililerine iletir, takipçisi olur. Üyelerimizin talebini dile getirmenin sizi niye bu kadar rahatsız ettiğini, kime ne mesaj vermeye çalıştığınızı anlamış değiliz. Çanakkalemizi 1915 Köprüsünden sonraki Çanakkale’ye hazırlamak yerine suni gündemlerle oyalamak Çanakkale’ye kötülük yapmaktır.   Lütfen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı da böyle suni gündemlere alet etmeyiniz Sayın Başkan.  Çanakkale suni gündemlerle çok vakit kaybetti. Gelin ;  birlikte Çanakkalemizi nasıl geliştiririz, nasıl cazibe merkezi yaparız, istihdamı nasıl arttırırız, Çanakkalemizin potansiyelini en iyi nasıl değerlendiririz , bu gündemlere mesai harcayalım." dedi.