Çanakkale Web Haber

SADANA DÖRT: FARKINDALIĞINIZI GELİŞTİRİN

  • SADANA DÖRT: FARKINDALIĞINIZI GELİŞTİRİN
Gündem
09 Şubat 2020

SADANA DÖRT: FARKINDALIĞINIZI GELİŞTİRİN

“Yargılamadan, hüküm vermeden, onaylamadan, reddetmeden ‘gözlemci’ kalalım.”

Odaklanmak, gücün sırrıdır. Eğer farkındalığımızı sürekli canlı tutarsak, zihinsel enerjimizi daha az harcar ve böylelikle barış ve sessizliğimizi korumuş oluruz.
Hislerimiz/duygularımız,fikirlerimiz gece gündüz her saat, her an bizim dikkatimizi ve bilincimizi kendi tarafına çekiyor. Bu durum bir enerji harcamamıza neden oluyor.

Bir örnekle bunu açıklayalım:
Zihnimizi bir okyanus gibi hayal edelim. Bu okyanusun dibinde bir fikir yukarı doğru çıkıyor, kendi arkasında başka bir fikre de sebep oluyor. O fikir diğer fikrin oluşmasına neden oluyor. Diğer fikir sonraki fikri oluşturuyor. Böylece her fikir, bir diğer fikrin oluşmasına sebep olurken büyük bir düşünce girdabı oluşuyor… Bu girdaba girerseniz eğer, tufan kaçınılmazdır. Bir an bakıyoruz farkında olmadan saatlerdir bir fikir ile uğraşmışız. Büyük bir enerjiyi böylelikle kaybetmiş oluyoruz.
Tabii ki önemli olaylar için düşüneceğiz; ancak tüm günü o olay için harcamamız gerekmiyor.
Hafızamızdaki (zihnimizdeki) çöp kovasını karıştırmayınca, aç fikirler yemek bulamıyorlar. Eğer herhangi bir fikir zihnimize ulaştığında biz onu beslemezsek, o fikir söner. Sabırla farkındalığımızı geliştirerek, yavaş yavaş gölge, halüsinasyon ve hatıra dünyasından uyanabiliriz.

Çanakkale Yoga Eğitmeni
Cem Batur
cembaturyoga@gmail.com
Türkçeleştiren : Prof.Dr.Sıdıka Yılmaz

Etiketler: 
FARKINDALIĞINIZI GELİŞTİRİN