https://www.cetdizayn.com/
Çanakkale Web Haber

İZMİR' DE DEPREM FELAKETİNDE 35 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

  • İZMİR' DE DEPREM FELAKETİNDE 35 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ
Gündem
30 Ekim 2020

İZMİR' DE DEPREM FELAKETİNDE 35 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ 885 YARALI VATANDAŞIMIZ VAR

İzmir Depreminde 35 vatandaşımız Hayatını kaybetti, 885 vatandaşımız yaralandı. Yaralıların 243' ü servislerde tedavi gorürken yoğun bakımda ise 3' ü ağır 8 ağır yaralı var. Depremde 17 bina büyük hasar görürken bu binaların 4' ü tamamen yıkıldı.

30 Ekim Saat 14.51'de Ege Denizi'nde, İzmir'in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,9 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Meydana gelen depremde 17 bina yıkılmış ve bir çok binada da ağır hasar meydana gelmişti. Son verilere göre 35 vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremde 885 kişide yaralandı.

DEPREMİN ARDINDAN TSUNAMİ OLUŞTU

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, yaklaşık 70 kişinin enkaz altından çıkartıldığını söyledi.Yapılan diğer açıklamalarda da, şiddetli depremin ardından İzmir'de Bornova, Bayraklı ve Seferihisar ilçelerinde 20'ye yakın binanın yıkıldığı belirtildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ise Seferihisar'da depremin ardından deniz suyunun yükselmesiyle sokakları su bastığı görüldü.

İZMİR' E YAKIN İLLERDE AFAD TEYAKKUZ HALİNE GEÇTİ

AFAD'dan yapılan açıklamada Saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. Yerin 16,54 kilometre derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir'in Seferihisar ilçesine uzaklığının 17,26 kilometre olduğu belirtilerek "Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir ve Aydın başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; Afyon, Bursa, Sakarya Kütahya, Eskişehir, Çanakkale, Muğla ve Balıkesir, Manisa, Konya, Denizli ve Uşak İl AFAD Müdürlükleri bölgeye sevk edilmiş, AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir." dendi.

7/24 ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye görede İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 115 sahada enerji ve 10 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır. Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, AFAD koordinasyonunda, tüm çalışma grupları, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir" denildi.

VATANDAŞLAR UYARILDI

Yetkililer Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerektiği belirtilerek, "Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.

Etiketler: 
İzmirde deprem felaketi yaşadı
izmirde deprem felaketi