Çanakkale Web Haber

HACIMUSALAR “EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE TAM KAPANMAYA GİDİLMESİ GEREKİYOR”

  • HACIMUSALAR “EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE TAM KAPANMAYA GİDİLMESİ GEREKİYOR”
Gündem
10 Nisan 2021

HACIMUSALAR “EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE TAM KAPANMAYA GİDİLMESİ GEREKİYOR”

Eğitim Sen Çanakkale Şube başkanı Yasin Hacımusalar Türkiye genelinde ve Çanakkale Coronavirüs vaka sayılarının çok artmasının eğitime etkilerini değerlendirdi.

EĞİTİMDE VAKA SAYILARI DA HIZLA ARTIYOR

Hacımuslar yaptığı değerlendirmede “ Türkiye genelinde ve Çanakkale’de çok yoğun vaka artışı nedeni ile biz eğitimcilerde yüz yüze eğitimden dolayı risk altındayız. 15 Şubat-  5 Nisan arasındaki tarihlerde Türkiye genelinde 16 tane eğitimcimizi Coronavirüs nedeni ile kaybettik. Ayrıca Çanakkale’ ye yakın olan Keşan’da da bir öğretmenimizi, eğitimcimizi de 1 gün önce kaybettik. Eğitimcilerimizi Coronavirüs pandemisinde bir bir kaybediyoruz. Şu anda Çanakkale Anadolu lisesinde 5 tane Covitli eğitim çalışanı var. Çanakkale’nin birçok ilçesinden de hem öğretmen hem de öğrencilerin Covit-19 olduğuna yönelik haberler geliyor bize. Ayrıca tüm Çanakkale’de eğitimde vaka sayılarınında hızla yükseldiğini haber alıyoruz.

YÜZ YÜZE VE UZAKTAN EĞİTİME KATILIM ÇOK DÜŞTÜ

Hacımusalar değerlendirmesinde yüz yüze ve uzaktan eğitim oranlarında da çok büyük düşüş olduğunun altını çizerek “Bu arada Covit döneminde uzaktan eğitim yapılırken uzaktan eğitime katılık düştü. Aynı zamanda yüz yüze eğitime de katılım çok düştü. Çünkü veliler çok endişeli. Okullardaki bu öğretmen ve öğrenci vaka artışları haberlerini alıyorlar. Bu bilgiler net ve sağlıklı olmadığı için veliler durumdan emin olana kadarda çocuklarını okula göndermek istemiyorlar. Bu nedenle yüz yüze eğitimde  ilkokulda çok çok düşüş var. zaten ortaokul ve liselerde sadece 8 ve 12. Sınıflar yüz yüze eğitim yapıyorlardı. Bunun dışındakilerde zaten uzaktan eğitim yapıyorlardı. Tekrar etmek gerekirse hem yüz yüze eğitimde devam oranı hem de uzaktan eğitimde devam oranında hızlı bir düşüş var.” dedi.

EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE TAM KAPANMAYA GİDİLMESİ GEREKİYOR

Hacımusalar pazartesi yada Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın eğitimde tam kapanmayı açıklayacağını beklediklerini ifade ederek “Tüm Türkiye’de ve Çanakkale’de Coronavirüs vakalarının çok hızlı artması nedeni ile bilim kurulunun da tavsiyesi ile Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan kabineden 12-13 Nisan’ dan itibaren bit tam kapanma, eğitim öğretimi tamamen uzaktan yapma kararının çıkması ve tam kapanmaya gidilmesi gerekiyor. Zaten başkada yolu yok. Bu kapanmanın amacına ulaşabilmesi için 28 gün olması gerekiyor ama hükümet ekonomik durumdan ötürü bu tam kapanmayı kısa tutabilir. Ama biz pazartesiden itibaren eğitim öğretime tamamen uzaktan ve kısmı kapanmanın olacağını bekliyoruz. Yapılması gerekende bu.” dedi.

İKİ DOZ AŞI UYGULANMALI VE SEYRETTİLMİŞ COVİT TESTLERİ YAPILMALI

Hacımuslar değerlendirmesinin sonunda aşılamanın 2 doz ve herkese yapılması gerektiği de belirterek açıklamasında “Eğitim ve öğretimin yeniden yüz yüze yapılması için eğitim şartlarının yerine getirmeden başlatılması toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkiler. Bu nedenle aşılamanın yapılması gerekiyor ve her öğretmene yapılması gerekiyor. Şu an köy öğretmenleri dışında ve 60 yaş üzerinde sırası gelip aşı olanların dışında hiçbir aşılama çalışması yok. Mutlaka 2 doz aşının vurulup Coronavirüs testlerinin seyreltimiş şekilde yapılması gerekiyor. Başka türlü çok yüksek rakamlara ulaşan Coronavirüs vaka sayısının önü alınamaz.” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler: 
HACIMUSALAR “EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE TAM KAPANMAYA GİDİLMESİ GEREKİYOR”