Çanakkale Web Haber

ERENSOY “ SAĞLIK İL MÜDÜRÜ NEDEN VAKALAR BU KADAR ARTIYOR ÇIKIP AÇIKLASIN”

  • ERENSOY “ SAĞLIK İL MÜDÜRÜ NEDEN VAKALAR BU KADAR ARTIYOR ÇIKIP AÇIKLASIN”
Gündem
16 Nisan 2021

ERENSOY “ SAĞLIK İL MÜDÜRÜ NEDEN VAKALAR BU KADAR ARTIYOR ÇIKIP AÇIKLASIN”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın kabine toplantısının ardından Ramazan Ayında vaka artışlarının çok yükselmesi nedeni ile alınacak kısıtlama ve yasakları açıklamış Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın açıkladığı yasaklar yürürlüye girmişti. Kabine toplantısının ardından Türkiye’de vaka sayılarının artışını gösteren verilerde açıklanmış açıklanan verilerde de Çanakkale Türkiye’ de vaka sayısı en çok artan ilk beş il arasında ikinci sırayı almıştı. Vaka sayıları bit türlü düşürelemeyen ve yüksel vaka artışı devam eden Çanakkale’de de  vaka satışı nedeni ile hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin  dolmaya başladığı açıklaması da Sağlık Bakını Fahrettin Koca’dan gelmişti. Çanakkale’ deki vaka artışlarını değerlendiren Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy  Çanakkale’ de vaka artışları nedeni ile yoğun bakım yataklarının dolmak üzere olduğunu ifade ederek “Çanakkale Sağlık İl Müdürü Çanakkale’de vaka sayıları neden bu kadar çok artıyor çıkıp bilgi vermeli “dedi.

SORULMASI GEREKEN SORU ŞU “NEDEN VAKA SAYILARI ÇOK ARTTIYOR”

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy Çanakkale’ deki vaka artışlarını değerlendirdi. Çanakkale’deki vaka artışlarının durdurulamadığının altını çizen Erensoy değerlendirmesinde  “Çanakkale’de Covit-19 vaka sayıları neden bu kadar artıyor bizde belemiyoruz. Vaka artışı konusunda Çanakkale’ye özel nasıl bir durum var tespit edemedik. Çanakkale bir sanayi kenti olsa yani çalışanların çok fazla olduğu bir işçi kenti olsa, çok çalışan var. Dolayısı ile ne kadar kısıtlama yaparsanız yapın işyerlerinde insanlar birbirlerine bulaştırıyor diyeceğiz. Ana öğle çok yoğun bir sanayi  yok Çanakkale’ de. Çok yoğun giriş çıkışların olduğu bir il olsa yani İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den ve  Bursa’ dan çok yoğun Çanakkale’ ye girişler olsa virüs Çanakkale’ ye dışardan geliyor diyeceğiz ama böyle bir durumda yok. Peki Çanakkale’de bu denli yüksel vaka sayısı artışı nasıl olabilir muhtemelen il dışı virüs gelişi olabilir, Çanakkale’ye denk gelen mutant virüsün çok hızlı yayılması etkili olmuş olabilir. Yada biliyorsunuz köprü inşaatı var, madenler var tabi aklımıza nereden bu kadar bulaş olabilir sorusuna mantıklı cevaplar arıyoruz. Bunu düşünürken de insanların çok yakın temasta bulunabileceği yerler aklınıza geliyor.  İnsanların temasını durduramadığımız hangi noktalar var o noktaları aklınıza getiriyorsunuz.” ifadelerine yer verdi.

VAKA SAYILARI NEDEN SÜREKLİ YÜKSELİYOR, SAĞLIK İL MÜDÜRÜ AÇIKLAMALI

Erensoy Çanakkale’de vaka sayılarının artmasına bir şeyin yada birkaç durumun etkili olduğuna inandığını dile getirerek “ellerinde ter türlü veri bulunan Sağlık İl Müdürü vaka artışlarının nedenini çıkıp açıklamalı” dedi. Erensoy değerlendirmesine şu cümleler ile devam ettiş.  “Biz Çanakkale Tabip Odası olarak İl Pandemi kuruluna alınmadık. İl Pandemi Kurulunda olamadığımız için Çanakkale’nin her yerinden gelen verilere sahip değiliz. Bu veriler Çanakkale Tabip Odası olarak elimizde olsa o zaman diyebileceğiz ki Çanakkale’ de sura da iyi kontrolü sağlayamadık orada vaka sayısı patladı. Vaka sayısı neden artıyor bu tespit edilmeli. Bu noktada Çanakkale Sağlık İl Müdürünün ve İl Pandemi kurulunun açıklama yapması gerekiyor. Çanakkale Küçük bir şehir, büyük bir şehirdeki vaka artışları için nüfus yoğunluğu ve çalışan fazlalığı var ne kadar kapatırsanız kapatın büyük şehirlerde bu durumlardan ötürü temas çok olacak ve dolayısı ile vakla sayısı da çok artacak. Çanakkale böyle bir şehir değil. Çanakkale tarım kenti, tam turizm mevsimi değil. Neden Çanakkale’de bu kadar çok vaka artışı var. Çanakkale Halkı derseniz, Çanakkale Halkı Türkiye’nin eğitim düzeyi ve ortalamasının çok üstünde. Çanakkale’deki vatandaşlar kurallara uymuyor diyemeyiz. Gözlemlediğimiz kadarı ile de Çanakkaleliler Covit-19 tedbirlerine uyuyorlar. Kesinlikle Çanakkale’de yüksek vaka sayıları artışının bir nedeni var.  Çanakkale İl Pandemi Kurulunun bu duruma yönelik bir acıkma yapması gerekiyor. Çanakkale’nin İl Sağlık Müdürü kendi şehirindeki bu durumu açıklayamaz mı?. Biz Çanakkale Tabip Odası olarak İl Pandemi Kurulunun hiçbir toplantısına çağırılmadık. Hiç bir veriden haberimiz yok. Ben ancak çalıştığım hastane’nin verilerine ulaşabiliyorum. Ama İl Pandemi Kurulu ver Sağlık İl Müdürünün elinde vakaların ilk nerede yükselişe geçtiği  yani işyerlerinden tutunda ilçelere köylere varana kadar tüm bilgiler ellerinde kayıtlı. Böyle bir açıklamayı Çanakkale hak ediyor.”

YOĞUN BAKIM YATAK KAPASİTEMİZ DOLMAK ÜZERE

Vaka artışı nedeni ile Çanakkale’de hastanelerin yoğun bakım yataklarının dolmak üzere olduğunu da açıklayan Erensoy değerlendirmesinde “Çanakkale’ de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada söylediği gibi Yoğun Bakım Yataklarımızın %80’i hatta daha fazlası dolmuş durumda. yoğun bakım yatak doluluk sayısı konusunda Çanakkale tam sınırda diyebiliriz. Bir örnek vereyim Biga’ da yoğun bakım servisini bırakın normal serviste  hastalara yer kalmadı önceki gün  itibari ile. Önceki gün Biga Devlet Hastanesin eğelen tüm hastalar sevk ediliyor. Servise yatacak olan hastada yoğun bakıma yatacak olan hastada sevk ediliyor Biga Devlet Hastanesinde ki doluluktan ötürü. Durum bu kadar kritik. Şu anda Çanakkale üstüne basa basa ifade ediyorum çok çok kritik durumda. Bizler bu çok kritik durumu halka, Çanakkalelilere çok iyi anlatmamız gerekiyor. Bu tehlikenin ne kadar büyük olduğunu çok iyi anlatmamız gerekiyor yoksa vaka artışları devam ederse maalesef hasta seçmek zorunda kalacak meslektaşlarım. Bu ne demek genç hastayı tedavi edelim, kurtaralım demek. Tabi aynı zamanda bu hasta seçimi yaşlı hastayı gözden çıkaralım demek. Çanakkale’de vaka artışı bu hızla devam ederse bu tarz hasta seçimlerini yapmak zorunda kalırız. Çanakkale genelinde görev yapan tüm doktorlar şunu söylüyor” Çok Kötü Durumdayız” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: 
ERENSOY “ SAĞLIK İL MÜDÜRÜ NEDEN VAKALAR BU KADAR ARTIYOR ÇIKIP AÇIKLASIN”
çanakkale tabip odası başkanı doktor güleda erensoy