Çanakkale Web Haber

ERENSOY ‘’PANDEMİ SÜRECİ BİTMEDİ MASKA MESAFEYE ÇOK DİKKAT EDİLMELİ”

  • ERENSOY ‘’PANDEMİ SÜRECİ BİTMEDİ MASKA MESAFEYE ÇOK DİKKAT EDİLMELİ”
Gündem
23 Temmuz 2021

ERENSOY ‘’PANDEMİ SÜRECİ BİTMEDİ MASKA MESAFEYE ÇOK DİKKAT EDİLMELİ”

9 günlük Kurban Bayramı tatilinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulunan Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy Vatandaşların hala Pandemi sürecinin devam ettiğini unutmamaları gerektiğinin altını çizdi. Erensoy açıklamasında Delta virüsünün Çanakkale’de de görüldüğünü ifade ederek “ Delta virüsü varyantı, Coronavirüse göre çok daha hızlı bulaşıyor bu nedenle maske mesafe ve hijyen kurallarına uyulmaya devam edilmeli” dedi. Tatilcilere de uyarılarda bulunan Erensoy kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak duralım maske ve mesafe kuralını unutmayalım” dedi.

DELTA VİRÜSÜ ÇANAKKALEDE’DE GÖRÜLDÜ, DELTA VİRÜSÜ ÇOK DAHA HIZLI YAYILIYOR

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy 9 Gün sürecek Olan Kurban bayramı tatili için uyarılarda bulundu. Açıklamasında Delta virüsü varyantı ile başlayan Erensoy delta virüsü bulaşına Çanakkale’ de de rastlandığının altını çizerek “Delta virüsü varyantı  Çanakkale’de görüldü. Ama yoğunluklu değil, diğer Covid’e göre. Ama kabul etmek lazım Türkiye’nin her tarafına yayılmış durumda. Çanakkale’de de var. Tanı ile ilgili, gelen her hastanın muhakkak artık hani hangi varyant olduğunu tespit edecek şekilde teste tabi tutuluyor. Ama zaten COVİD yayılımı ile ilgili ekstra yeni bir önlem yok. Bütün Türkiye de uygulanan Covid önlemlerinin hepsi geçerli. Delta virüsü Daha kolay yayılıyor. Şikayetler olarak ada o eski bildiğimiz öksürük tat koku hissinin kaybı gibi şikayetlerle gelmiyor. Daha çok kırgınlık belli belirsiz şikayetler var. Ateş yine var ama şöyle bir şey var bu durumda; bir kere çok çok daha kolay yayılıyor. Aşıların etkinliği daha düşük. O yüzden de daha tehlikeli. Aşının etkinliği diğerine göre göre yani COVİD-19’a göre, daha fazla aşının etkisi daha düşük. Bir süre sonra zaten önümüzdeki süreçte tekrar aşı yeniden gündeme gelecek belki. Ama bizim bu delta yayılımını da azaltmamız gerekiyor. Çünkü delta yayılımında aşı tümüyle etkisiz değil. Ama diğeri ile standart Covid ile olandan daha az etkili sonuçta aşı. Biz eğer ölüm oranlarını daha fazla görüyorsak, hastalık oranlarını daha fazla görecek olursak zaten yeni aşıyı da üretmek durumunda oluruz. Zaten buna dair çalışmalar olduğunu da biliyoruz.” dedi.

KAPALI VE KALABALIK ALANLARDAN UZAK DURALIM

Erensoy ) günlün uzun Kurban bayramı tatilinde de tedbiri elden bırakmamak gerektiğinin altını çizerek “kalabalık, kapalı ortamlardan uzak duralım” dedi Erensoy açıklamasının sonunda “Özellikle bu tatil yerlerine akın çok fazla olduğu için mesela Antalya’da falan oranın çok yüksek olduğu söyleniyor. Bu tabii ki ciddi risk içeriyor. Bizlerin zaten kapalı mekânlarda durmama konusunda çok ekstra özen göstermeye devam etmemiz lazım. Açık havada bile delta varyantının yakın mesafede çok rahat bulaştığından bahsedildiği için bir kere en önemli şey; tabi ki mesafeye olabildiğince uymak ama kapalı mekan çok çok tehlikeli eğer yer değiştiriyorsak, bir yere hareket ediyorsak da kapalı mekanlar bu açıdan çok sıkıntılı çünkü yaz sıcağında biz ne kadar maske takılmasını önersek de yaz sıcağında maske takılması uzun süreli gerçekten çok zor. Böyle bir durumda zaten kalabalık yerlerde bulunmamayı seçmek ve kapalı mekanlarda bulunmamayı seçmek çok daha öncelikli hale geliyor. Tatil yerlerine giderken de insanların buna göre tercihlerde bulunması özellikle çok daha yoğunluklu yerleri seçmemesi çok daha önemli. Bunu tekrar tekrar söylememiz lazım. “ dedi.

 

Etiketler: 
ERENSOY ‘’PANDEMİ SÜRECİ BİTMEDİ MASKA MESAFEYE ÇOK DİKKAT EDİLMELİ”