https://www.cetdizayn.com/
Çanakkale Web Haber

ÇTSO EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI VİDEO KONFERANS İLE GERÇEKLEŞTİ

  • ÇTSO EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI VİDEO KONFERANS İLE GERÇEKLEŞTİ
Gündem
16 Ekim 2020

ÇTSO EKİM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI VİDEO KONFERANS ILE GERÇEKLEŞTİ

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ekim ayı olağan Meclis toplantısı koronavirüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı.

ÜRETİM MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ VE SATIŞLARDA YAŞANAN DÜŞÜŞLER İŞ İNSANLARIMIZI ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya; “Meclisimizin değerli üyeleri, Odamızın Ekim ayı olağan Meclis toplantısını açarken hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyor, 29 Ekim tarihinde 97. kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramınızı şimdiden kutluyor başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi saygı ile anıyorum. Küresel salgın haline gelen koronavirüs dünyada olduğu gibi bizlerinde iş hayatında yeni alışkanlıklar edinmemize ve farklı tedbirler almamıza sebep oldu. Aşı için yapılan çalışmalar umut verici ancak sonuçlarını görmeden şimdiden öngörüde bulunmak ve tedbirsiz davranmak çok yanlış olacaktır. Türkiye’nin üretim verilerinin pozitif yönde arttığını harcanan elektrik kapasite kullanım verileri bizlere gösteriyor. Ancak bununla birlikte üretim maliyetlerindeki artışlar ve satışlarda yaşanan düşüşler iş insanlarımızı zor durumda bırakıyor. İş Dünyası olarak beklentimiz, Kasım ve Aralık aylarından itibaren başlayacak olan vergisel yükümlülüklerin ve kredi ödemelerinin faizsiz olarak en az 6 ay ertelenmesidir. Yüksek Öğretim Kurumlarının yurt genelinde uzaktan eğitim kararı almasıyla birlikte, ilimiz ekonomisi için özellikle sonbahar ve ilkbahar arasındaki durgun dönemde önemli bir hareketlilik yaratan öğrencilerinin ilk dönemde gelmeyecek olmaları birçok sektörümüzü zor durumda bırakmıştır.  Temennimiz sağlık tedbirlerinin en üst düzeyde alınarak eğitim ve öğretime en kısa sürede başlanmasıdır. Çanakkale’miz yatırımcılarımıza yüksek yaşanabilirlik kriterleri ve kirlenmemiş doğası ile önemli avantajlar sunmaktadır. Çanakkale iş dünyası olarak ilimizin planlı ve programlı bir şekilde büyümesine katkı sağlamak için daha aktif ve üretken bir Meclise sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu vesile ile her Meslek Komitemizden bölgemizin gelişmesi ve kalkınması için önerilerde bulunmasını bekliyor, şimdi müsaadenizle gündeme geçiyorum.

KREDI, VERGI, SGK ÖDEMELERI ERTELENMELI

Ekim Ayı Meclis toplantısında Yönetim Kurulu adına konuşan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu: “Maalesef tüm dünyada olduğu gibi salgın Ülkemizde de gündemimizi işgal etmeye devam ediyor. Bu salgın döneminden önce biliyorsunuz “Çanakkale Dış Ticaret Destek Merkezi” ’ni kurduk. Pandemi öncesinde Üyelerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini ilk ağızdan dinlemek üzere Odamız bünyesinde Yönetim Kurulu üyelerimizin katılımlarıyla her ay farklı bir Meslek Grubumuzla toplantılar düzenledik. Pandemi sürecinde Odamız da bu toplantıları gerçekleştiremediğimiz için bu sefer biz de mümkün olduğu kadar üyelerimizi işyerlerinde ziyaret etmeye başladık. Şunu bilmenizi isterim ki. Meclis Başkan Vekilim Hayrettin Bey de biraz önce bahsetti; ertelenen SGK ve Vergi primlerinin ödemesi önümüzdeki dönemde başlıyor. Kullandırılan KGF kredilerinin ödemeleri önümüzdeki dönemde başlıyor. Bunların ertelenmesi hatta ve hatta çok daha uzun vadeye yayılması talebimizi üst birimimiz olan TOBB ile yaptığımız her toplantımızda gündeme getiriyoruz. Sadece bizim değil Türkiye’deki 365 Oda ve Borsa’nın beklentisi bu yönde. Aşağı yukarı tüm ülkenin tüm iş aleminin sorunları da aynı zaten. Bunu üst Birliğimize, Hükümetimize yüksek ses ile duyuruyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun. İşlerimizin özellikle Çanakkale’de yine Hayrettin Bey’in bahsettiği gibi Çanakkale’nin en büyük fabrikası ÇOMÜ’nün Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin eğitime kapalı en basit hesap ile Çanakkale merkez için 45.000 civarında öğrenci aylık 60 milyon Türk Lirasının Çanakkale’ye girmemesine sebep oluyor. Yani herkes bir ekmek yese 45.000 ekmek yapar. Yaklaşık 1.000 TL- 1.500 TL harcadıklarını düşünürsek Çanakkale Merkez ekonomisi yaklaşık 60 milyondan mahrum kalıyor arkadaşlar. Bizim işimiz dua ile bu işleri çözmek değil ama pandemi de kimsenin beklemediği bir musibet. Kimsenin bununla ilgili bir B planı da yok C planı da. Dünya lideri diye bildiğimiz Amerika’nın Başkanı da koronavirüs oldu ve hastanede yattı, tedavi gördü. Onun için ancak işlerimize daha çok sarılıp, verimliliğimizi arttırarak bu süreci atlatabileceğimize inanıyorum.

İLİMİZ COVID-19 SÜRECİNİ HAFİF ATLATIYOR DİYE GEVŞERSEK BEDELİNİ HEP BİRLİKTE ÇOK AĞIR ÖDERİZ

Semizopğlu konşmasının devamında Çanakkalede Covit-19 sürecine değinerek “Bizim işimiz; Çanakkale’nin iş dünyası temsilcileri ve çatı Odası olarak üyelerimize ve vatandaşımıza moral vermek olduğunu düşünüyorum. Her doğru her yerde söylenemiyor. Söylendiği zaman çünkü maksadını aşıyor. Ama Çanakkale için şunu sevinerek ifade etmek istiyorum; Çanakkale, Türkiye’de covid-19 un en az rastlandığı il şu anda. İl Pandemi Kurulu Toplantısı’na Yönetim Kurulu arkadaşım Murat Bey katıldı. Gevşemeden bu mücadele ile Çanakkale olarak çok daha rahat başa çıkabileceğimizi düşünüyorum.Tabi Devletimiz elinden gelen birçok şeyi yapmaya çalışıyor ama her şey bir bütçe meselesi. Şuan en çok Devletimizi yanımızda görmek istediğimiz anlar. Şefkatini istiyoruz. Minimum kayıp ve zarar ile bu pandemiden bu krizden çıkmak istiyoruz. Allah yardımcımız olsun. Biz her türlü her türlü sorun ve beklentiyi siz Meclis üyeleri vasıtasıyla, Komite Başkanlarımız vasıtasıyla Bakanlıklarımıza, Siyasi İktidarımıza ve Odalar ve Borsalar Birliğine iletiyoruz. Bir çoğunda da muvaffak olduk ama  bazı önlemler de zaruri çünkü risk alan neticede bürokrat. Bugün  bir toplantı düzenlendiğinde ve bu toplantıda virus olduğu tespit edildiği zaman herkes nerde bu Devlet nerde bu Vali diyecek. Nerde bu Sağlık Müdürü diyecek. Riski kim alıyorsa kararı o verecek tabi. Mümkün olduğu kadar üyelerimize telefon, online veya az sayıda Yönetim Kurulu üyemizle birlikte yüz yüze görüşmeler yapmaya çalışıyoruz. Beklentilerini ve sorunlarını dinlemeye çalışıyoruz. Bu konuda  hiç mütevazi olmayacağım arkadaşlar. Her birinizi görüyorum. Her birinizin sorunlarını ayrı ayrı biliyorum. Semih Bey’den Burak Bey’e, Recep Bey’den Armağan kardeşime  herkesin sorunlarını ayrı ayrı biliyorum. Beklentilerini ayrı ayrı biliyorum ve bunları inanın yüksek ses ile dile getiriyoruz. Hem yasa yapıcıya hem üst Birliğimize hem yerel yöneticilerimize, Belediyemiz olsun, Vali Bey’imiz olsun. İl Özel İdaremiz olsun, şu anda çok şükür Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak şuan hiçbir kurumla en ufak bir konuda sürtüşmemiz yok arkadaşlar. Her kurumla aramız çok çok iyi. Belediye Başkanımız ile en hafta iki, üç defa toplantılar haricinde telefon ile görüşüyoruz. Haftaya da kendisini fiziki ortamda Odamızda yapacağımız Yönetim Kurulu toplantımıza davet ettim.”

ÇTSO Ekim ayı olağan Meclis toplantısında gündemde yer alan konuşmaların ardından, Genel Sekreter Sema Sandal tarafından Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2020 Eylül ayı mizanı ile ilgili raporun okunması ve 2020 Eylül ayı  mizanının  tetkik ve onayı görüşüldü. 

Etiketler: 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ekim ayı olağan Meclis toplantısı koronavirüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı
çtso Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya
ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu