Çanakkale Web Haber

ÇANAKKALE’ YE YER ALTI BARAJI YAPILACAK

  • ÇANAKKALE’ YE YER ALTI BARAJI YAPILACAK
Gündem
01 Şubat 2021

ÇANAKKALE’ YE YER ALTI BARAJI YAPILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı “Yer Altı Suyu Suni Besleme ve Yer Altı Barajları Eylem Planı” çerçevesinde susuzluğa karşı yer altı Baraj projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında yurt genelinde 100 yer altı barajı inşa ediyor. Bu barajlardan 16'sı tamamlanırken, yer altı barajı ve suni besleme tesisinde yıllık 40 milyon metreküp su depolanabilecek. Proje kapsamında  yapılacak olan yer altı barajlarında yağışla gelen su boşa akmayacak  bu barajlarında toplanacak, içme ve sulama suyu ihtiyacı karşılayacak. Proje kapsamında Çanakkale’ de 2023 yılı sonuna kadar 2 yeraltı barajı yapılacak

KURAKLIK BAKANLIĞIN HAREKETE GEÇİRDİ

2019 yılında başlayan ve hala devam eden kuraklık nedeni ile Türkiye genelinde ve Çanakkale’de bulunan baraj doluluk oranları %20’lerin altına düşmüştü. Türkiye’nin büyük bölümü ve Çanakkale yeterli yağış alamamıştı. Etkisini 2020 yılında daha fazla gösteren kuraklık Çanakkale’ye en çok yağışın düştüğü kış aylarında da devam etmiş. Bu süreç içerisinde de Çanakkale merkez’e içme kullanma ve tarımsal su sağlayan Atikhisar Barajında ve doluluk oranı ile hep günden olan Bayramiç Barajında su seviyesi %20’nin altına gerilemişti. 2020 yılında çok daha fazla etkisi hissedilen kuraklık 2020 sonuna kadarda devam etmişti. Türkiye genelinde’ de durum farksızdı. Türkiye genelinde de yağış alması gereken bir çok il geçen senelere oranla %50 daha az yağış aldılar. 2020 yılının çok kurak ve sıcak geçmesi Tarım ve Orman Bakanlığını da harekete geçirdi. 2019 da başlayan kuraklık tehdidine karşı Bakanlık kuraklık önlemleri kapsamında “100 yer altı barajı projesi” ‘ni hayata geçirdi. Proje kapsamında 2023 yılına kadar 100 adet “Yer Altı Baraj ve Suni Besleme Tesisi” bitirilecek. Yeraltı barajları kurulması projesi ile Türkiye’ nin çeşitli yerlerinde 2020 yılında başlatılan  16 adet “Yeraltı Barajı ve Suni Besleme Tesisi” tamamlandı.

YER ALTI BARAJLARI, ÖZELLİKLE YAZ AYLARINDA CAN SUYU OLACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kuraklık t6ehlikesine karşı başlatılan ““Yer Altı Baraj ve Suni Besleme Tesis” projesi projesinin 2023 yılında tamamlanmasının ardından yaz aylşarında can suyu olarak kullanılacak ve 600 bin kişiye içme suyu sağlayacak. Tarım üretiminde ise yaz aylarında ürünlerin sulanmasında  tarım arazisine can suyu olacak.100 adet tesis bittiğinde yaklaşık 40 milyon metreküplük suyu yerin altına indirmek. Bu sayede 600 bin kişinin içme suyu sağlanmış olacak. Ayrıca 60 bin dekarlık tarım arazisi sulama suyuna kavuşacak ve toplamda da 45 milyon liralık bir gelir artışının sağlanması hedefleniyor. Proje ile buharlaşma kaynaklı su kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor.

2023 YILI SONUNA KADAR ÇANAKKALE’ YE 2 YER ALTI BARAJI KURULACAK

“Yer Altı Suyu Suni Besleme ve Yer Altı Barajları Eylem Planı” çerçevesinde   Yer Altı Barajları ve Suni Besleme Projeleri, 2019 yılı Temmuz ayında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla yapılan tanıtım toplantısıyla kamuoyuna açıklanırken, yer altı barajları konusu 11. Kalkınma Planı'na da eklendi. Yer altı barajları, yer altı suyu akımına karşı geçirimsiz bir perde oluşturarak, genellikle topoğrafyanın ve jeolojinin uygun olduğu vadi alüvyonlarında veya sahil akiferlerinde inşa ediliyor. Yer üstüne inşa edilen klasik barajlara oranla daha düşük maliyetle gerçekleştirilen yer altı barajları, yurt dışında da yoğun kullanılıyor. Yer altı barajları, yüzey sularının buharlaşma kayıplarının ve kamulaştırma maliyetinin minimize edilerek yer altı suyuna iletilmesi, bu vesileyle yer altı suyunun rezerv ve kalite açısından korunması ve özellikle temiz içme suyu sağlanması maksadıyla yapılıyor. Yer altı barajları, kırsal kesimdeki vatandaşlara daha kaliteli ve sürekli su sağlanması açısından da önem taşıyor. Bu yapılarda küçük çaplı sulamalar ile köyler ve beldelerin içme suyu ihtiyacını karşılamaya yetecek miktarda yer altı suyu depolamak mümkün oluyor. 2023 yılında tamamlanacak ve Türkiye genelinde 100 tane yapılacak “Yer Altı Baraj ve Suni Besleme Tesisi”’nden iki tanesi de Çanakkale’ ye yapılacak. Tesislerden bir tanesi Çan ilçesi Hurmaköy’e yapılacak.

Etiketler: 
ÇANAKKALE’ YE YER ALTI BARAJI YAPILACAK