Çanakkale Web Haber

ÇANAKKALE VAKA SAYISI SEBEBİ İLE NORMALLEŞMEDEN UZAK

  • ÇANAKKALE VAKA SAYISI SEBEBİ İLE NORMALLEŞMEDEN UZAK
Gündem
28 Şubat 2021

ÇANAKKALE VAKA SAYISI SEBEBİ İLE NORMALLEŞMEDEN UZAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ 1 Mart itibari ile 2. Yeni normalleşme sürecini başlatıyoruz” açıklaması ile yasak ve kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağının sinyalini vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından gözler 1 Marta çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Mart’ tan itibaren 2. Yeni normalleşme sürecinin başlayacağını bu dönemde yasak ve kısıtlamaların kalması Sağlık Bakanlığının haftalık yayımlayacağı il il vaka sayısı haritasına göre belirlenecekti. Sağlık Bakanlığının her hafta yayımlayacağı vaka sayısı haritasına göre de illerde yasak ve kısıtlamalar ya gevşetilecek yada tamamen kaldırılacak. 1 Mart 2. normalleşme sürecinde normale dönecek iller Sağlık Bakanlığının her hafta yayımladığı vaka sayısında Yüzbin kişide görülen vaka sayıları %10’u geçmeyen iller olacak. 1 Mart Pazartesi günü itibari ile de bu iller Iğdır, Batman, Muş, Şırnak ve Hakkari olacak.

ÇANAKKALE 43.76 VAKA SAYISI İLE YÜKSEK RİSKLİ İLLER ARASINDA

Sağlık bakanlığının her hafta yayınlayacağı ve her bin kişide vaka sayısını belirten haritada  Yüzbinde kişide 10 ve altında vaka sayısı bulunan iller Düşük riskli iller olacak bu illerde 1 Mart itibari ile 2. Yeni normalleşme süreci kapsamında yasak ve kısıtlamalar kaldırılacak. Vaka haritasında Yüzbinde Vaka sayısı 10 – 35 arası olan iller orta riskli iller, Yüzbinde vaka sayısı 36-100 olan iller yüksek riskli iller ve Yüzbinde 100’den fazla vaka sayısı olan iller Çok yüksek riskli iller olarak ayrılacak. Çanakkale Sağlık Bakanlığının Son açıkladığı vaka sayısı haritası ile Yüz Binde 43.76 vaka sayısı ile yüksek riskli iller arasında yerini aldı. Bu vaka sayısı ile Çanakkale 1 Mart itibari ile 2. Yeni normalleşme sürecinde yasak ve kısıtlamaların gevşetilmesi ihtimalini kaybetmiş oldu.

GÖZLER VAKA HARİTASINDA OLACAK

1 Marttan sonra gözler vaka haritasında olacak. 1 Mart itibari ile sağlık Bakanlığının her hafta ilan edeceği vaka haritası çok önemli olacak. İller Coronavirüs ile ilgili yasak ve kısıtlamaların kaldırılıp kaldırılmayacağını vaka haritasından takip edecek. Bir hafta düşük vaka sayısı olan bir illerde birkaç hafta sonra vaka sayısında artış olursa o ilde yasak ve kısıtlamalar geri gelecek. Çanakkale, sağlık Bakanlığının açıkladığı son vaka sayısı haritasında 541.548 nüfus (2020 yılı nüfus oranına göre) 237 haftalık vaka sayısı ve günlük 34 vaka sayısı ile Türkiye genelinde yüksek riskli iller arasında yerini aldı. Çanakkale’deki vaka sayısı nedeni ile 1 Mart’ ta başlayacak olan 2. Yeni normalleşme sürecinde Pandemi yasak ve kısıtlamalarının devam edeceği iller arasında yerini aldı. 1 Mart itibari ile Çok yüksek riskli iller, yüksek riskli iller’ de yasak ve kısıtlamalar devam edecek, orta riskli illerde kısıtlamalar gevşetilecek ve bu illerde kısmı yasak ve kısıtlamalar olacak, düşük riskli illerde yasak ve kısıtlamalar kaldırılacak. Ancak tüm illerde Sağlık Bakanlığı tarafından her hafta açıklanacak vaka haritası illerin kaderini belirleyecek.

 

Etiketler: 
ÇANAKKALE VAKA SAYISI SEBEBİ İLE NORMALLEŞMEDEN UZAK