Çanakkale Web Haber

ÇANAKKALE İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU' NDAN RAMAZAN AYI TEDBİRLERİ

  • ÇANAKKALE İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU' NDAN RAMAZAN AYI TEDBİRLERİ
Gündem
13 Nisan 2021

ÇANAKKALE İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU' NDAN RAMAZAN AYI TEDBİRLERİ

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş Başkanlığında toplanan Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu İçişleri Bakanlığı 12.04.2021 tarih ve 6421 sayılı Genelgesi gereği Ramazan ayı nedeni ile alınacak tedbirler için toplandı. Toplantı’ nın ardından alınan kararlar yazılı olarak ilan edilirken alınan karar doğrultusunda iftar ve sahurlarda kalabalık gruplar bir araya gelmeyecek, teravih namazları evde kılınacak, ramazan pideleri, ramazan boyunda iftara 1 saat önceden üretimi durdurulacak, artan vaka sayılarının düşürülmesi için Covit-19 tedbirlerine uyulmasına büyük özen gösterilecek.

İŞTE RAMAZAN AYINA ÖZEL ALINAN KARARLAR

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu İçişleri Bakanlığı 12.04.2021 tarih ve 6421 sayılı Genelgesi doğrultusunda Çanakkale Valisi İlhami Aktaş başkanlığında toplandı. Toplantıda Ramazan ayına özel kararlar alındı.

TOPLU VE KALABALIK İFTAR VE SAHURLAR YAPILMAYACAK

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Çanakkalelileri Ramazan ayında toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesine, bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilmesine karar verildi.

TERAVİH NAMAZLARI EVDE KILINACAK

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı bir başka karar ise Ramazan ayı boyunca Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde teravih namazlarının evde kılınmasına, öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesine karar verildi.

RAMAZAN PİDESİ ÜRETİMİ İFTARA 1 SAAT KALA DURACAK

Ramazan ayında Ramazan sofralarının vazgeçilmesi olan Ramazan Pidesi ile ilgili alınan karar gereğince, Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretiminin iftardan 1 saat önce sonlandırılmasına ve iftar saatine kadar sadece satış yapılmasına, iftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilmesi kararı alındı.

RAMAZAN BOYUNCA MEZARLIK VE TÜRBE ZİYARETLERİ SOSYAL MESAFE KURALLARIN UYULACAK

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun Ramazan ayı nedeni ile aldığı bir başka karar ise , Ramazan ayı ile birlikte Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan türbe  ve mezarlık ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması kararı oldu.

İFTARA 3 SAAT KALA  TOPLU TAŞIMA SEFER SAYILARI ARTTIRILACAK

Ramazan ayında iftar saatine yaklaşırken kent içi trafiği konusunda da karar alan Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılmasına karar verdi.

RAMAZAN AYI BOYUNCA MARKET, PAZAR VE AVM’LERDE  PANDEMİ KURALLARINA UYULACAK

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun ramazan nedeni ile aldığı kararlardan biride Ramazan ayı süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbirin alınması ve bu kapsamda; her AVM’ in  içinde bulunacak  müşteri sayısı her 10 metre kare için 1 kişi,  semt pazarı için de  her 10 metre kare için 1 kişi olacak şekilde işletilmesine kararı oldu.

FAHİŞ FİYAT UYGULANMASINA İZİN VERİLMEYECEK

Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma ve işletmelere yönelik denetimlerin arttırılmasına ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli ve idari işlemler yapılması konusunda da  karar alan Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan’da toplumsal dayanışma/yardımlaşma duygu ve faaliyetleri en üst seviyeye ulaşmaktadır. Bu doğrultuda gerekli koordinasyon sağlanarak, dar gelirli vatandaşlarımızın gözetilmesi, başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilmesi kararını da aldı.

ÇANAKKALE’DE ARTAN VAKA SAYILARININ DÜŞMESİ İÇİN TÜM TEDBİRLERE UYULACAK

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Çanakkale’de hızla artan covit-19 vaka sayılarının düşürülmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik kararda alırken salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulmasına ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli ve kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülmesi kararını da aldı.

Etiketler: 
ÇANAKKALE İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULUNDAN RAMAZAN AYI TEDBİRLERİ