Çanakkale Web Haber

ÇANAKKALE’ DE AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU, SU TAŞKINLARI YAŞANDI

  • ÇANAKKALE’ DE AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU, SU TAŞKINLARI YAŞANDI
Gündem
02 Şubat 2021

ÇANAKKALE’ DE AĞAÇLAR DEVRİLDİ, ÇATILAR UÇTU, SU TAŞKINLARI YAŞANDI

Çanakkale genelinde hafta sonu başlayan ve aralıklar ile devam eden şiddetli lodos ve gök gürültülü sağnak yağış Çanakkale merkez, Kepez dahil bir çok ilçede hayatı olumsuz etkiledi.

Şiddetli yağmur Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Çanakkale’de de etkili oldu. Çanakkale’de dün sabah saatlerinde başlayan şiddetli lodos’a akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağış gece boyunca aralıklarla devam etti. Şiddetli lodos ve yağmur nedeni ile vatandaşlar zor durumda kaldı. Özellikle Şiddetli yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Çanakkale merkezde ve ilçelerinde yoğun yağış nedeni ile dereler, çaylar taştı bazı  tarım arazileri sular altında kaldı. Ayvacık, Bayramiç, Gökçeada’da su taşkınları yaşanırken belediye ekipleri su taşkınlarını kontrol altına almak için sabaha kadar çalışma yaptı. Ayvacık ilçesinde de yağışlar nedeniyle Ayvacık-Küçükkuyu sahil yolu Kadırga Koyu sapağında yol taş ve kayalarla kaplandı, yolların bazı bölümlerinde çökmeler meydana geldi. Yaşanan şiddetli yağmur nedeni ile il, ilçe sokakları, köy sokakları taşkın sebebi ile  sular altında kaldı.

ŞİDDETLİ LODOS AĞAÇLARI DEVRİLDİ, ÇATILARI UÇURDU

Dün gündüz sabah saatlerinde başlayan şiddetli lodos Çanakkale’de hayatı olumsuz etkiledi. Bazı deniz seferleri şiddetli lodos nedeni ile iptal edilirken Çanakkale merkez ve ilçelerinde şiddetli lodos nedeni ile ağaçlar devrildi ve çatılar uçtu. Şiddetli lodos nedeni ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yeni yapılan ve şehir merkezinde bulunan Eğitim Fakültesi ana binasının çatısı uçurdu. Çatı eğitim fakültesinin boş olan alanına düşmesi olası bir yaralanmayı önlerken çatının izalosyon malzemeleri de şiddetli rüzgarında etkisi ile her yere yayıldı. Çatının uçmasının ardından başlayan şiddetli yağmur ile uçan çatıdan giren yağmur suları eğitim fakültesinin içine doldu.

ŞİDDETLİ YAĞMUR TAŞKINLARA NEDEN OLDU YOLLAR SULAR ALTINDA KALDI

Gündüz Lodos fırtınasının etkisine giren Çanakkale Akşam saatlerinde şiddetli sağanak yağışa teslim oldu. Meteorolojinin uyarısı ile günlerdir beklenen yağmurlar geldi. Gök gürültülü şiddetli yağmur  gece yarısına kadar etkisini sürdürdü. Çanakkale ve Kent genelinde şiddetli yağan yağmur dere ve çay taşkınlarına neden oldu. Bayramiç, Kepez ve diğer ilçelerde derelerin taşmasına neden oldu.

BAYRAMİÇ AYVACIK VE GÖKÇEADA' DA DERE VE ÇAYLAR TAŞTI

Şiddetli yağmurdan çok etkilenen ilçelerden biride Bayramiş oldu. Akşam saatlerinde  başlayıp geç saatlere kadar devam eden şiddetli sağanak yağış, Bayramiç’te de etkili oldu. Kazdağlarının eteklerindeki Güvemcik köyü bölgesinden doğan ve Bayramiç ilçesinin içinden geçen Tabaklar Deresi şiddetli yağış nedeni ile taştı.  Taşkın nedeni ile dere kenarında kurulan evler tahliye edilmeye karşı uyarılırken, taşan sular bazı evlere zarar verdi.  Bayramiç’teki diğer derelerin de şidedetli yağış nedeni ile taşması köy yollarında ulaşımın yapılamamasına neden oldu. Bu nedenle ilçe merkezinden 20 köye ulaşımı sağlayan yollar trafiğe kapandı. Belediye ekipleri, sular altında kalan yolda önlem alarak tahliye çalışmalarına başladı. Şiddetli yağmur nedeni ile Ayvacık ve Gökçeada’da da çay ve dereler taştı. Şiddetli yağmur bu ilçelerde de hayatı olumsuz etkiledi.

KEPEZ DERESİ YENİDEN TAŞTI

Hafta sonu yağan yağmurda taşan ve teknelerin batmasına neden olan Kepez Çayı şiddetli yağış nedeni ile yeniden taştı. Çayın denize dökülen alanda bulunan Balıkçı teknelerinden 3 tanesi daha battı. Akşam Saatlerinde dere ağzının genişletilmesi ve taşkınların azaltılması amacı ile Kepez belediyesine ait kepçeler Kepez Çayı üstünde bulunan köprüde çalışma yaptılar. Çalışmaları Kepez Belediye Belediye Başkanı Birol Arslan yerinde inceledi. Yaşanan taşkın ile ilgili açıklama yapan Arslan derenin ıslahı için üç yıldır bir bütçe ayırmadığını, derenin ıslahı için bütçe ayrılıp ıslah edilmedikçe de bu taşkınlarla karşı karşıya kalmaya devam edeceklerini belirtti.  Meteorolojinin uyarı yaptığı yağışlardan bir hafta önce Kepez Belediyesinin bölgede taşkınlara karşı çalışmalar yaptığını belirterek, eğer bu çalışmalar olmasaydı teknelerin tamamının batacağını da ifade etti. Kepez belediyesine ait kepçeler gece boyunca taşkının artmaması için kepez çayı üzerinde bulunan köprünün önünde ve yanında temizlik çalışması yaptılar. Kepçelerin yaptığı çalışmada kenara aldıkları ve taşkın su işle gelen sazlar ağaç parçaları, odunlar ve büyük kütükler gün aydınlanınca ortaya çıktı.

Etiketler: 
ÇANAKKALE’ DE AĞAÇLAR DEVRİLDİ
ÇATILAR UÇTU
SU TAŞKINLARI YAŞANDI