Çanakkale Web Haber

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU’NA GÖRE HALKIN ENFLASYONU %30

  • BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU’NA GÖRE HALKIN ENFLASYONU %30
Gündem
23 Şubat 2021

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU’NA GÖRE HALKIN ENFLASYONU %30

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanlığı “Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Halkın Enflasyonu Araştırması”nı yayımladı. Araştırmada Şubat ayında gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,8 arttığı ve açlık sınırı 3 bin 313 liraya çıktığı bilgisine yer verildi. En yoksul kesimin harcamalarının en az üçte birini ayırmak zorunda kaldığı gıda fiyat harcamalarının bu yılın ilk iki ayında yüzde 6,5, son bir yılda ise yüzde 29,7 artış olduğunun ifade edildiği açıklamada Sepete dâhil edilen ürünlerin son 12 aylık ortalama fiyatlarının bir önceki 12 aylık dönemdeki ortalama fiyatlarıyla karşılaştırılarak hesaplanan 12 aylık ortalamalara göre de gıda fiyatlarında son yılda yüzde 29,4 oranında artış yaşandığı, yıllık ortalamalara göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 12,6, et ve balık fiyatları yüzde 19,9 süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatları yüzde 23,5, yağ fiyatları yüzde 28,8, meyve fiyatları yüzde 53,6, sebze fiyatları yüzde 58,5, bakliyat fiyatları yüzde 26,1, diğer gıda maddelerinin fiyatları da yüzde 12,6 oranında artış kaydedildiğine bilgisine de yer verildi.  

OCAK VE ŞUBAT AYI FİYAT ARTIŞLARI DİKKAT ÇEKTİ

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Halkın Enflasyonu Araştırması verilerinde iki aylık gıda fiyatlarında bu yılın ilk iki aylık döneminde ise yüzde 6,5 oranında artış yaşandığı, ilk iki ayda,  ekmek, bulgur, un makarna fiyatlarında yüzde 5,5, et ve balık fiyatlarında yüzde 5,  süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatlarında yüzde 16,5 oranında artış  gözlendiği,  2020 yılının son aylarında hızla yükselen  yağ fiyatlarında ise yüzde 2,2 oranında düşüş yaşandı bilgisine yer verildi. Ocak-Şubat  döneminde meyve  fiyatlarında ortalama yüzde 4,6, sebze fiyatlarında yüzde 5,8 oranında artış,  bakliyat fiyatlarında yüzde 2,4 oranında azalış yaşandığı, diğer  işlenmiş gıda fiyatlarında ise yüzde  2,8 oranında artış olduğu bilgilerine yer verildi.

GIDA FİYATLARINDA GEÇEN SENEYE ORANLA %30 ARTIŞ VAR

Halkın Enflasyonu Araştırmasında geçen yıla göre değerlendirmelerde yapılırken araştırmada gıda fiyatlarında geçen senenin Şubat ayına göre 29.7 artış görüldüğü bilgisine de yer verildi. Araştırma verilerine göre bu yıl Şubatta geçen yılın Şubat ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 24,3, et-balık fiyatlarında 15,4, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 35,4 oranında artış yaşandı.  Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 31,6 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 32,8 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 55,8 oranında artış gösterdi.  Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 17,4, diğer gıda fiyatları ise yüzde 11,5 oranında zamlandığı ifade edildi.

YENİ YILIN İLK İKİ AYINDA GIDA FİYATLARI  ORTALAMA % 6.5 ARTTI

Gıda fiyatlarında bu yılın ilk iki aylık döneminde ise yüzde 6,5 oranında artış yaşandı. İlk iki ayda,  ekmek, bulgur, un makarna fiyatlarında yüzde 5,5, et ve balık fiyatlarında yüzde 5,  süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatlarında yüzde 16,5 oranında artış  gözlenirken,  2020 yılının son aylarında hızla yükselen  yağ fiyatlarında ise yüzde 2,2 oranında düşüş yaşandı. Ocak-Şubat  döneminde meyve  fiyatlarında ortalama yüzde 4,6, sebze fiyatlarında yüzde 5,8 oranında artış,  bakliyat fiyatlarında yüzde 2,4 oranında azalış yaşandı. Diğer  işlenmiş gıda fiyatlarında ise yüzde  2,8 oranında artış oldu.

Etiketler: 
BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU’NA GÖRE HALKIN ENFLASYONU %30